Uroczystość ślubowania uczniów klas pierwszych

17-11-2015

Gaudium in litteris est - radość jest w nauce (wiedzy).

„Otworzy się Wam tu wielka, ciekawa księga świata”.

Bardzo ważnym momentem w życiu każdego młodego człowieka jest ślubowanie i pasowanie na ucznia. To wydarzenie odbyło się w dniu 29.10.2015 r. o godz.16.00 w Szkole Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski w Białymstoku, którą prowadziła wychowawczyni klasy I j p. Iwona Górska.

Po wprowadzeniu sztandaru szkoły 222 pierwszaków pięknie odśpiewało hymn państwowy, rozpoczynając tym samym uroczystość. Pierwszoklasiści ubrani w galowe stroje, kolorowe birety niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment - pasowanie na ucznia.

Następnie zabrała głos pani dyrektor Teresa Halina Duniewska, która powitała wszystkich gości: Ks. Mirosława Niebrzydowskiego - proboszcza Rzymskokatolickiej parafii pw. św. Karola Boromeusza, Ks. Mitrata Grzegorza Misijuka - z prawosławnej parafii wlkm. św. Jerzego, posła na Sejm RP -
p. Aleksandra Sosnę, jednocześnie będącego dziadkiem naszego pierwszoklasisty, wiceprzewodniczącego Rady Miasta Białegostoku Kazimierza Dudzińskiego, p. Krystynę Pasiuk, która reprezentowała Podlaskiego Kuratora Oświaty p. Justynę Sokólską reprezentującą dyrektora DE,
a także przedstawicieli oświatowych związków zawodowych: p. Elżbietę Mikulską – wiceprezes ZO ZNP, p. Wacława Rekść - Prezesa ZZNWF, p. Krystynę Wydrycką – Przewodniczącą Solidarności 80 oraz doradców metodycznych z Miejskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego: p. Małgorzatę Lech i p. Annę Gawryluk, jak również p. Beatę Świniarską – Przewodniczącą Rady Rodziców naszej szkoły, przedstawicielki Rady Rodziców: p. Martę Panasewicz i p. Annę Starzak. Nieobecna p. Agnieszka Rzeszewska z „Solidarności” Oświatowej przekazała serdeczne życzenia. Pani dyrektor powitała przedstawicieli mediów oraz wszystkich in pleno titulo.

Uroczystość swoją obecnością zaszczycili również  nauczyciele oraz najmilsze dziecięcemu sercu osoby - rodzice  i dziadkowie.

Pani dyrektor  Teresa Halina Duniewska skierowała do pierwszoklasistów ciepłe słowa, zwracając się do nich słowami, które znajdują się w dyplomach:

„Pasowania nadszedł czas,
będzie uczniem każdy z Was.
Z tej okazji przyrzekacie,
że się bardzo postaracie,
pilnie świat poznawać,
dobry przykład innym dawać,
być pomocnym w domu, w szkole
i wypełniać ucznia rolę….”

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy III a integracyjnej pod kierunkiem p. Elżbiety Baczewskiej i p. Bożeny Puchalskiej. W pięknie udekorowanej na tę okazję sali gimnastycznej uczniowie zaprezentowali bardzo ciekawy i bogaty program artystyczny, który zgromadzonym bardzo się podobał. Nie zabrakło także występów tanecznych. Wiersze i piosenki, które przedstawili  związane były z tematami bliskimi dzieciom. Dotyczyły między innymi przyjaźni, koleżeństwa, bezpiecznego zachowania się w szkole. Starsi uczniowie powitali uczniów klas I. Zaproponowali im swoją pomoc, bo przecież w szkole nikt nigdy nie jest sam… Wysłuchane wiersze i piosenki wprowadziły wszystkich w dobry nastrój.

Uczniowie wszystkich klas pierwszych wykonali piękne prezentacje krótkich wierszyków, które informowały o zasadach szkolnych i klasowych. Na koniec występów wszyscy wykonali piosenkę pt.: „Pierwszaczek”. Pierwszoklasiści swoją postawą udowodnili, że są w pełni gotowi do złożenia ślubowania i zasługują na przyjęcie do grona uczniów Szkoły Podstawowej nr 50.

Po obejrzeniu części artystycznej pani dyrektor Teresa Halina Duniewska odczytała rotę ślubowania.

W imieniu pierwszoklasistów i ich rodziców delegaci klas pierwszych z rodzicami ślubowali na sztandar szkoły. Przed pocztem sztandarowym, uczniowie złożyli ślubowanie – przyrzekali dbać
o dobre imię szkoły, rozwijać swoje talenty, szanować innych, a swoją nauką i zachowaniem sprawiać wszystkim radość.

Po ślubowaniu na sztandar szkoły wszyscy zaśpiewali hymn szkoły.

Po wyprowadzeniu sztandaru pani wicedyrektor Ewa Jarzębińska zaprosiła wybranych uczniów klas pierwszych do wpisania się do kroniki, a następnie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz legitymacje szkolne.

Następnie pani dyrektor Teresa Halina Duniewska, pani wicedyrektor Sławomira Czuro, pani wicedyrektor Ewa Jarzębińska, pan wicedyrektor Wojciech Zimnoch pasowali symbolicznym ołówkiem każde dziecko z pierwszej klasy na ucznia SP nr 50. Od tego momentu wszystkie dzieci z klas pierwszych mogą czuć się już prawdziwymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 50 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętej Jadwigi Królowej Polski.

Na koniec uroczystości  pani dyrektor Teresa Halina Duniewska pogratulowała uczniom  występu, a także życzyła wielu sukcesów w nauce.

Po pełnych emocji chwilach na wszystkich czekał  słodki poczęstunek przygotowany

przez rodziców. Z całą pewnością dzień ten na zawsze pozostanie w pamięci uczniów, rodziców,  nauczycieli i zaproszonych gości.

Życzymy wszystkim pierwszoklasistom by nie tracili swojego zapału do nauki przez cały rok oraz radosnych chwil w towarzystwie koleżanek i kolegów.

RODZICOM GRATULUJEMY TAK WSPANIAŁYCH POCIECH, A PIERWSZAKOM ŻYCZYMY WIELU SUKCESÓW!

GALERIA:

Tekst: p. Bożena Puchalska