Ogólnopolska Akcja społeczno- edukacyjna Żonkil 2021

19-04-2021

Już po raz trzeci Szkoła Podstawowa nr 50 w Białymstoku włączyła się w ogólnopolską akcję społeczno-edukacyjną „ Żonkil” organizowaną przez Muzeum POLIN w 78 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. 19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
Projekt jest objęty honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i wojewódzkich kuratorów oświaty. Akcja ma na celu szerzenie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim.
Żonkile symbolizują pamięć o bohaterach powstania z 1943r., szacunek i nadzieję. Związane są
z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

W ramach realizacji projektu  w dniach 19- 22 kwietnia 2018r.  w 9 oddziałach klasowych (obejmie to ok. 220 uczniów naszej szkoły) zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne dotyczące wydarzeń związanych z powstaniem w getcie warszawskim.

Plansza „Bierzemy udział w akcji Żonkile” z miejscem na logo.jpg (2500×1875) (polin.pl) – logo placówki, bierzemy udział w Akcji

Plansza „Bierzemy udział w akcji Żonkile”.jpg (2500×1875) (polin.pl) – plansza Bierzemy udział w Akcji

Szkolny koordynator projektu:
Marzena Joka