Ważne informacje

Wielki sukces naszych uczennic- I miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Złotą Lilię Jadwigi Andegaweńskiej” Od Hermana do Jana Pawła II , czyli historia Polski dzwonami brzmiąca”

21-06-2021

Niezmiernie miło jest nam poinformować o wspaniałym sukcesie naszych uczennic z SP
nr 50: Karolina Michalak kl. VI E, Kinga Smorszczewska kl. VII E oraz Inga Trochimczyk kl. VII H, które wywalczyły I miejsce w Polsce i Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej. Jest to o tyle piękny sukces, gdyż po raz drugi dziewczynki zdobyły I miejsce w Polsce w Ogólnopolskim Konkursie o Królowej Polski.

Konkurs organizowany jest przez parafię archikatedralną Katedry wawelskiej wraz
z Rodziną Szkół Świętej Jadwigi Królowej. Tegoroczna edycja konkursu, ze względu na 500. Rocznicę zawieszenia w wieży katedry na Wawelu dzwonu Zygmunta, odbyła się pod hasłem: „ Od Hermana do Jana Pawła II, czyli historia Polski dzwonami brzmiąca”. Trzeci- centralny etap konkursu odbył się 28 maja 2021r. w Krakowie. Poprzedziły go szkolny i rejonowy. Do finału weszło 52 uczestników ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pracowali w 16 trzyosobowych drużynach. Nasze dziewczynki pracowały pod nazwą średniowiecznego herbu GRYF. Od finalistów wymagana była obszerna wiedza nie tylko dotycząca życia i działalności Jadwigi Andegaweńskiej, ale również wiedzy o historii i znaczeniu dzwonów, zwłaszcza tych wawelskich, jak i historii i planu Katedry Wawelskiej oraz nagrobków królewskich na Wawelu .
     W dzień wspomnienia św. Jadwigi Królowej, 8 czerwca 2021 roku w Krakowie, odbyło się uroczyste  wręczeniem nagród dla zwycięzców i finalistów IV konkursu wiedzy o Świętej Władczyni. Doroczny zjazd tradycyjnie rozpoczęła uroczysta Msza Święta o godzinie 10:00, pod przewodnictwem ks. biskupa Roberta Chrząszcza, koncelebrowana z ks. prałatem Zdzisławem Sochackim, proboszczem Katedry Wawelskiej, ks. prof. Robertem Tyrałą, rektorem UP JP II oraz ks. Sylwestrem Pustułką, katechetą z Żegociny.

Ks. Biskup, w pięknym i mądrym kazaniu, zwrócił uwagę na rolę prawdziwych wzorców w kształtowaniu postaw dzieci i młodzieży, tak różnych od przykładu celebrytów, znanych z mediów społecznościowych.  Podkreślił, że królowa Jadwiga była człowiekiem z krwi i kości, a nie królewną z bajki, a Jej miłość i poświęcenie dla Chrystusa, mimo upływu setek lat od śmierci władczyni, wciąż stanowią dla nas niedościgły wzór do naśladowania. Trzeba tylko dobrze poznać swoją Patronkę, aby stała się prawdziwym autorytetem dla młodzieży, ze szkół noszących Jej imię.

Uczennice otrzymały piękne dyplomy i Złote Lilie Świętej Jadwigi, które przekazały dla szkoły. Główna nagroda- 3 dniowa wycieczka do Gniezna , odbędzie się
w dn. 30.06 – 2.07.2021r.

Jeszcze raz wielkie gratulacje uczennicom i życzymy dalszych sukcesów naukowych.

Opiekun konkursu: Marzena Joka