Bezpieczeństwo i kultura na co dzień

09-12-2015

Dnia 01.12.2015r. w naszej szkole odbyły się apele na temat bezpieczeństwa w szkole i na ulicy oraz kultury zachowania na co dzień. Uczniowie klasy I b oraz II c przypomnieli pierwszakom
i drugoklasistom ważne zasady dotyczące kulturalnego i bezpiecznego zachowania się na ulicy, w szkole i domu. Dzieci z klas I b i II c w wierszach, piosenkach, scenkach przestrzegały uczniów przed nieznajomym, nieostrożnością na jezdni, brakiem kultury osobistej, agresywnymi zachowaniami. Poprzez humorystyczne obrazki dzieci były zachęcane do przyjacielskich postaw wobec innych, wzajemnej pomocy, wybaczania, współpracy, koleżeństwa. Znaki zakazu i informacyjne przypomniały dzieciom jak należy zachowywać się na lekcji oraz przerwie.

Starsi uczniowie z klasy III b przedstawili powyższe treści dzieciom z klas trzecich dn. 27.11.2015r. na apelu szkolnym. Miłym akcentem było podarowanie dzieciom znaków zakazu oraz informacyjnych wykonanych przez dzieci z kl. II c regulujących zachowanie na lekcji i na przerwach, które na stałe będą umieszczone na tablicach korytarzy szkolnych. Wspomnieniem z apelu jest gazetka szkolna z rymowankami oraz obrazkami przedstawiającymi ważne zasady. Oto niektóre z nich:

• "112 to numer alarmowy, pamiętaj go zawsze i bądź gotowy",
  • "Znaczek odblaskowy dziecku pomoże widocznym być na każdej drodze"
  • "Przejście przez jezdnię na drugą stronę tylko na pasach jest dozwolone",
  • "Stój, gdy się pali światło czerwone, nie przechodź wtedy na drugą stronę",
  • "Jeżeli droga jest bez chodnika, idź lewą stroną - prawej unikaj",
  • "Wiedzą o tym już pierwszaki, że należy zwracać uwagę na drogowe znaki",
  • "Szanuj swoich przeciwników niezależnie od wyników",
  • "Prawdomówność wielką cnotą, więc uprawiaj ją z ochotą",
  • "Każdy duży i silniejszy pod opiekę bierze mniejszych",
  • "Zamiast kłótni, wrzasków, ryku, rozwiąż problem i po krzyku"
  • "To uprzejmość bez wątpienia atmosferą wokół zmienia",