Wszystko zaczęło się od jajka

02-04-2016

„Wszystko zaczęło się od jajka” – tą starą sentencją dnia 9 marca zostali przywitani w Białostockim Muzeum Wsi uczniowie klasy IIIc. Na warsztatach poświęconych malowaniu pisanek metodą szpilkową dzieci miały okazję dowiedzieć się, jaka jest symbolika jajka w kulturze środkowoeuropejskiej. Poznały także, jakie znaczenia przypisuje się mu w chrześcijaństwie. Po solidnej dawce teorii, przedstawionej w arcyciekawy sposób przez pracownika Muzeum, uczniowie pełni zapału oddali się sztuce. Pod czujnym okiem kustosza, dzieci, przy pomocy rydelka zakończonego szpilką oraz kominka z woskiem pszczelim, tworzyły niepowtarzalne wzory na wielkanocnych jajach. Powstały jaja „szlaczkowe”, z serduszkami, „minecraftowe” i wiele, wiele innych. Swoistego uroku całemu wydarzeniu dodawał fakt, że lekcja odbywała się we wnętrzu starej, podlaskiej chałupy.

Kiedy już wszyscy artyści, mali i duzi, skończyli swoje dzieła, nadszedł czas na rekreację. Okazało się, że tradycyjna zagroda podlaska jest idealnym miejscem do grania w „berka drewnianego”, do czego dodatkowo zachęcały pierwsze wiosenne promienie słońca.

Z pewnością dzień ten na długo zapadnie w pamięć Małym Tropicielom Kultury Podlaskiej.

GALERIA:

Tekst: p. Irena Rostkowska