Emilia Szpakowska „Perełką Świętej Jadwigi Królowej”

14-06-2017

Z dumą informujemy, że Emilia Szpakowska uczennica klasy 6c naszej szkoły została nagrodzona „Perełką Świętej Jadwigi Królowej” przez the Queen Jadwiga Foundation (QJF) w Melbourne (Australia).

Co roku wybieranych jest 10 uczniów ze wszystkich szkół (podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich) należących do Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej (198 szkół, a w tym 98 szkół podstawowych).

Uczniowie-kandydaci do „Perełki” powinni spełniać następujące warunki:

- być szczególnie uzdolnionymi w jakiejś dziedzinie,
- osiągać bardzo dobre wyniki w nauce,
- stawać w obronie słabszych,
- wykazywać inicjatywę w pomocy uczniom mniej zdolnym,
- wykazywać duże zaangażowanie w życie Kościoła Katolickiego.
Zakupione przez QJF perełki są przesyłane co roku na ręce Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej i posłużą do wykonania repliki Racjonału, który był zaprojektowany i być może w części wykonany przez Świętą Jadwigę. Królowa Jadwiga podarowała ten Racjonał Biskupom Krakowskim. Zbierane perełki na wykonanie kopii racjonału bądą wyrazem hołdu i podziękowania dla Świętej Jadwigi Królowej za pontyfikat                 Jana Pawła II.
      W tym roku szkolnym wytypowana do reprezentowania SP 50 w Białymstoku Emilia Szpakowska została nagrodzona perełką jako jedna z czterech uczennic/ uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.
Emilia odebrała List Gratulacyjny 8 czerwca 2017 roku w Krakowie na X Zjeździe Szkół Jadwiżańskich podczas uroczystości związanych z XX rocznicą kanonizacji Świętej Jadwigi.
     W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyła Emilce delegacja SP 50 w Białymstoku: nauczyciele: p. Małgorzata Szpakowska, p. Piotr Ciruk, p. Urszula Marciniak-Bagińska oraz uczniowie: Aleksandra Janczyńska, Julia Kozłowska, Julita Germaniuk, Julia Speichler, Łukasz Mieczkowski oraz Jakub Szymczuk.
     Na zjazd przybyło ok. 1000 osób z ponad 30 szkół. Podczas pobytu w Krakowie nasi uczniowie i nauczyciele 7 czerwca zwiedzili Muzeum Katedralne oraz miejsca związane z Wawelską Panią po których oprowadził nas proboszcz Parafii Archikatedralnej ksiądz Zdzisław Sochacki. Dnia 8.06.2017 r. nasza delegacja ze sztandarem SP 50 w Białymstoku przemaszerowała wraz z kilkudziesięcioma innymi pocztami Drogą Królewską z Rynku Głównego do Katedry Wawelskiej, aby wziąć udział  w uroczystej mszy okolicznościowej na Wawelu i złożyć kwiaty u grobu naszej patronki. Następnie, w auli Wyższego Seminarium Duchownego, podczas gali wręczenia nagród przyznawanych w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez Rodzinę Szkół Jadwiżańskich, nasza uczennica Emilia Szpakowska, odebrała dyplom Perełki 2017.
    Wyjazd do Krakowa umożliwił delegacji szkoły integrację ze środowiskiem ogólnopolskim oraz pozwolił na refleksyjne kroczenie śladami Patronki.
Jeszcze raz gratulujemy Emilii Szpakowskiej – naszej wspaniałej, wyjątkowej PEREŁCE.

Urszula Marciniak-Bagińska
                                                                                   Przewodnicząca Zespołu ds. Patrona