Czytanie w zerówce

07-12-2017
„Tak mało mamy pięknych spotkań w życiu
Lecz najpiękniejsze zawdzięczamy KSIĄŻCE
W godzinach smutku, radości, wesela
wracamy do niej jak do przyjaciela.”
T. Lenartowicz

Dnia 5 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy I a integracyjnej pod opieką pani Elżbiety Baczewskiej
i pani Bożeny Puchalskiej tradycyjnie, jak każdego wtorku udali się do grupy O a integracyjnej. Chętni uczniowie z klasy I a czytali wybrane przez siebie krótkie fragmenty utworów literackich. Zerówkowicze słuchali ich z zaciekawieniem i z uwagą. Na koniec spotkania dziewczynka z grupy
O a przygotowana przez panią Edytę Karwowską przeczytała fragment z Elementarza. Uczniowie poprzez te spotkania rozwijają swoje zainteresowania czytelnicze, wyobraźnię, pobudzają wrażliwość czytelniczą. Czytanie to również świetne ćwiczenie dla mózgu. Dzięki temu poprawia się zdolność myślenia analitycznego, ćwiczone są mięśnie w mózgu. Mózg wykorzystuje szare komórki, dzięki czemu osoby czytające zdają się mieć większą wiedzę, szybciej odnajdywać się w różnych sytuacjach. Czytanie wzbogaca również słownictwo. Czytana (i słuchana) literatura znacząco zwiększa zasoby językowe dzieci i podnosi kompetencje lingwistyczne. Zwłaszcza u najmłodszych czytanie rymowanek (wierszyków) ułatwia uczenie się języka (m.in. uchwycenie rytmu, melodii i akcentu oraz różnicowanie brzmienie sylab) oraz przeciwdziała dysleksji. Czytanie książek ułatwia nabywanie kompetencji związanych z prawidłową gramatyką i ortografią.
     Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkania, aby wysłuchać nowe utwory przygotowane przez kolejnych uczniów.

tekst
Bożena Puchalska