Muzeum Rzeźby A. Karnego

09-03-2018
         Dnia 6 marca 2018r. uczniowie klas III C oraz III E udali się do Muzeum Rzeźby A. Karnego
na zajęcia teoretyczno – praktyczne „W pracowni rzeźbiarza”.
         Dzieci miały okazję do poznania postaci Alfonsa Karnego, który żył i tworzył w naszym mieście. Zwiedzając kolejne sale poświęcone artyście, z uwagą poznawały szczegóły jego życia. Zobaczyły, jak urządzona jest pracownia, biblioteka, sypialnia. Duże zainteresowanie wzbudziły przedmioty związane bezpośrednio z artystą, np. jego narty, łóżko, narzędzia, którymi posługiwał się przy tworzeniu swoich dzieł, czy też zabytkowa gdańska szafa zamykana na trzystuletni klucz. Niemały podziw wzbudziły granitowe i brązowe rzeźby artysty przedstawiające głowy sławnych Polaków, maski oraz rzeźba kota Ralfa – przyjaciela Alfonsa Karnego. Na zdjęciach zdobiących ściany dzieci mogły zobaczyć, jak wyglądał Białystok w okresie przedwojennym. Udało im się rozpoznać niektóre ulice oraz zabytki. Następnie uczniowie zostali zaproszeni do pracowni, gdzie mogli poczuć się jak prawdziwi rzeźbiarze. Mając do dyspozycji glinę i drewniane narzędzia, spod rąk małych artystów wyszły wspaniałe zwierzątka i różne przedmioty, które zyskały na atrakcyjności, gdy w szkole zostały pomalowane farbami.
         To było niecodzienne, interesujące spotkanie ze sztuką, które dało możliwość odbioru jej różnymi zmysłami.

Tekst:
Marzanna Piotrowska, Jolanta  Żukowska