II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Historycznym

28-10-2018
     24 października 2018 r. w Centrum Wystawienniczo-Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej odbył się, w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, Międzynarodowy Konkurs Historyczny pod hasłem „Zamień celebrytę na autorytet”.
     Uczennice klasy 6d: Patrycja Modzelewska (w roli Arcybiskupa), Eliza Klim (w roli Jadwigi Andegaweńskiej) i Gabriela Kundzicz (w roli Dwórki) zaprezentowały postać patronki naszej szkoły.
Przedstawiły scenę koronacji Jadwigi na króla Polski. Ukazały jej liczne zasługi dla kraju. Prezentując patronkę naszej szkoły, uczennice klasy 6d, pokazały, jak Jadwiga „modlitwą i czynem swym o dobro Polski dbała, by ta wolną i niezależną jak najdłużej została”.
Jury było pod wrażeniem dbałości o każdy szczegół przedstawienia. Uczennice, przygotowane przez panią Agnieszkę Morzy i panią Małgorzatę Ostrowską, zagrały scenkę w strojach z epoki, nie zapomniały też o odpowiednich fryzurach i rekwizytach, co niezmiernie podobało się oceniającym. Jury doceniło także elementy muzyczne prezentacji oraz zaprezentowanie publiczności hymnu szkoły jako podsumowania zasług Jadwigi dla Polski i trafne odniesienie do hasła konkursowego.
     Dziewczęta po występie musiały udzielić odpowiedzi na pytania jury dotyczące postaci Świętej Jadwigi. To zadanie nie sprawiło im żadnych trudności, były świetnie przygotowane i odpowiadały rewelacyjnie.
Jury Międzynarodowego Konkursu Historycznego przyznało uczennicom klasy 6d II miejsce, w uzasadnieniu podając: świetne przygotowanie, odpowiednią dykcję i intonację, znakomitą grę aktorską, wykorzystanie kostiumów i rekwizytów charakterystycznych dla przedstawianej postaci
i niesamowitą dbałość o szczegóły.
     GRATULUJEMY!!!

Agnieszka Morzy