Gabriela Perkowska „Perełką Świętej Jadwigi Królowej”

24-06-2015

Z dumą informujemy, że Gabriela Perkowska uczennica klasy 6c naszej szkoły została nagrodzona „Perełką Świętej Jadwigi Królowej” przez the Queen Jadwiga Foundation (QJF) w Melbourne (Australia).

Co roku wybieranych jest 10 uczniów ze wszystkich szkół (podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich) należących do Rodziny Szkół im. Św. Jadwigi Królowej (198 szkół, a w tym 98 szkół podstawowych).

Uczniowie-kandydaci do perełki powinni spełniać następujące warunki:

- być szczególnie uzdolnionymi w jakiejś dziedzinie,
- osiągać bardzo dobre wyniki w nauce,
- stawać w obronie słabszych,
- wykazywać inicjatywę w pomocy uczniom mniej zdolnym,
- wykazywać duże zaangażowanie w życie Kościoła Katolickiego.

Zakupione przez QJF perełki są przesyłane co roku na ręce Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza do Katedry Wawelskiej i posłużą do wykonania repliki Racjonału, który był zaprojektowany i być może w części wykonany przez Świętą Jadwigę. Królowa Jadwiga podarowała ten Racjonał Biskupom Krakowskim. Zbierane perełki na wykonanie kopii racjonału będą wyrazem hołdu i podziękowania dla Świętej Jadwigi Królowej za pontyfikat Jana Pawła II.

W tym roku szkolnym wytypowana do reprezentowania SP 50 Gabrysia Perkowska została nagrodzona perełką jako jedna z czterech uczennic/ uczniów szkół podstawowych w całej Polsce.

Gabrysia odebrała List Gratulacyjny 8 czerwca 2015 roku w Krakowie na Zjeździe Szkół Jadwiżańskich podczas uroczystości związanych z XVIII rocznicą kanonizacji Świętej Jadwigi.

W tym wyjątkowym wydarzeniu towarzyszyła Gabrysi delegacja SP 50 w Białymstoku z Panią Dyrektor Teresą Haliną Duniewską na czele.

Na zjazd przybyło ok. 900 osób z 40 szkół. Uroczystość uświetnili swoją obecnością między innymi: J. E. Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz, Pani Konsul Generalna Węgier dr Adrienne Körmendy, redaktor Gazety Warszawskiej – Pan Mirosław Kokoszkiewicz, Siostry Jadwiżanki, chór i nauczyciele z Budapesztu ze szkoły Świętego Filipa Neri.

8 czerwca o godz. 9.00 wszyscy zgromadzili się w Katedrze Wawelskiej, żeby oddać hołd Pani Wawelskiej. Odbyła się tu też gala wręczania Statuetek Perełek Św. Jadwigi Królowej ufundowanych przez Queen Jadwiga Foundation w Australii. Następnie zebrani zostali pobłogosławieni relikwiami Świętej Jadwigi i procesyjnie przeszli pod Czarny Krucyfiks z relikwiami Patronki. Nasze uczennice (Gabriela Perkowska i Gabriela Mierzwińska), wraz z innymi delegacjami, z pokłonem złożyły czerwone róże i Szkatułkę Miłosierdzia Świętej Jadwigi Królowej Polski. Była to szkatułka, którą przez dłuższy czas napełniali serduszkami dobrych uczynków uczniowie naszej szkoły (akcja Zespołu ds. Patrona pod opieką Pani Lucyny Czerniakowskiej).

Druga część uroczystości odbyła się w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Łagiewnikach, gdzie Eucharystii koncelebrowanej przez wielu księży przewodniczył J. E. Ks. Kardynał Dziwisz.

Tam też odbył się konkurs wyboru Królowej Roku. Konkurs przygotowała Królowa Roku 2013/2014 Kornelia Kędzior i uczniowie SP nr 82 w Krakowie. W tej części aktywnie uczestniczyła nasza uczennica Gabriela Mierzwińska, która musiała dokonać autoprezentacji oraz wziąć udział w quizie wiedzy na temat Królowej Jadwigi. Pomimo, iż nie udało jej się zostać Królową Roku, to jednak dzielnie reprezentowała naszą szkołę.

Wyjazd do Krakowa umożliwił delegacji szkoły integrację ze środowiskiem ogólnopolskim oraz pozwolił na refleksyjne kroczenie śladami Patronki.

Jeszcze raz gratulujemy Gabrieli Perkowskiej – naszej wspaniałej, wyjątkowej PEREŁCE.

GALERIA:                                                                    Urszula Marciniak-Bagińska

Przewodnicząca Zespołu ds. Patrona