Klasa 1e i 1b w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej

10-06-2019

Dnia 3 czerwca 2019 r. uczniowie klasy 1b oraz 5 czerwca uczniowie klasy 1e poszli na wycieczkę do Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 4 w Białymstoku przy ul. Transportowej.

Podczas wycieczki zapoznaliśmy się z charakterem pracy strażaka. Z zainteresowaniem obejrzeliśmy sprzęt strażacki. Dopytywaliśmy się, do czego służą nieznane nam dotąd urządzenia. Każdy z nas mógł wejść do samochodu strażackiego i chociaż przez chwilę poczuć się jak prawdziwy strażak. Później założyliśmy kamizelki i hełmy strażackie i poszliśmy do sali edukacyjnej „Ognik”. Pan prowadzący z nami zajęcia pokazał kilka filmów dla dzieci, z których dowiedzieliśmy się, co to jest czad, jak szybko rozprzestrzenia się ogień oraz omówiliśmy zasady postępowania w przypadku wystąpienia pożaru. Nie obyło się bez ćwiczeń praktycznych. Wzywaliśmy jednostkę ratowniczo-gaśniczą do pożaru, rozpoznawaliśmy znaki ewakuacyjne, wychodziliśmy na czworakach z „płonącego” pomieszczenia zgodnie z kierunkiem ewakuacji, „jechaliśmy” wozem strażackim do pożaru, obserwowaliśmy gaszenie płonącego garnka.

To była bardzo ciekawa i pouczająca lekcja.

Tekst:
Agnieszka Garstka