,,DZIECI NIE JEDZĄ ŚMIECI’’ – ZAJĘCIA EKOLOGICZNE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

29-10-2019
     W październiku obchodziliśmy Światowy Dzień Żywności. To wspaniała okazja ku temu, by wychowankowie naszej świetlicy przypomnieli sobie zasady zdrowego odżywiania się. Dlatego też postanowiłam przygotować zajęcia edukacyjne pt. ,,Dzieci nie jedzą śmieci’’ i aktywnie włączyć uczniów w udział w nich, tak, by to oni mieli jak największy wpływ na ich przebieg.
     Zaczęliśmy o wyjaśnienia hasła ,,zdrowe odżywianie’’ – dzieci (uczniowie klas III) podawali swoje skojarzenia związane z hasłem – tak  powstała mapa mentalna złożona ze słów i rysunków.
Następnie wychowankowie świetlicy wysłuchali słuchowiska mówiącego o zdrowym stylu życia oraz mini wykładu na temat piramidy żywienia, w którym to sami również zabrali głos eksperta i dzielili się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.
     Kolejnym punktem naszych zajęć dydaktycznych było aktywne działanie plastyczne – sztuki użytkowe. Trzecioklasiści wykonali plakaty na temat ,,Piramida żywieniowa’’.
     Zajęcia te miały na celu przede wszystkim zachęcić dzieci do przestrzegania higieny żywieniowej, podejmowania różnego rodzaju aktywności fizycznej oraz odrzucenia słodyczy, przekąsek i jedzenia typu fast food na rzecz warzyw i owoców.
     Uczniowie bardzo aktywnie i efektywnie uczestniczyli w zajęciach i rozwijali przy tym swoje zdolności manualne.

Redagowanie i fotorelacja: Magdalena Bajsicka