Szkoła Podstawowa nr 50 im. Św. Jadwigi Królowej Polski
Herb Polski

Z ŻYCIA INTEGRACJI - GALERIA

 
 
Z ŻYCIA INTEGRACJI
 
Rok szkolny 2021/2022
 
Andrzejki

     Koniec listopada przypomina o czasie andrzejkowych obyczajów. Dnia 26 listopada klasa 7 c integracyjna przeniosła się w świat wróżb i przepowiadania przyszłości. Uczniowie pomiędzy wróżbami mieli okazję do wspólnej zabawy i integracji.

Iwona Górska

 

GALERIA

 
Rok szkolny 2020/2021
 

     Tradycją naszej szkoły jest coroczny Festiwal Integracyjny ,,Śpiewajmy razem, tańczmy razem”.
W tym roku, z uwagi na panującą pandemię i związane z nią obostrzenia, Festiwal został zorganizowany w formie wirtualnej. Jak co roku celem imprezy było zaprezentowanie talentów uczestników, stworzenie szansy wyrażenia siebie poprzez śpiew, taniec i muzykę oraz budowanie poczucia wspólnoty. W tym wirtualnym wydarzeniu wzięły udział klasy ze Szkoły Podstawowej
nr 50 w Białymstoku i uczniowie z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Białymstoku.  

     Oto uczestnicy: 

Klasa 1 b integracyjna ze Szkoły Podstawowej nr 50, uczniowie zaprezentowali utwór pt. ,,Wesoło nam”, zostali przygotowani przez panie: Bożenę Puchalską i Elżbietę Baczewską. 

Klasa 2 a integracyjna ze Szkoły Podstawowej nr 50, uczniowie zaprezentowali ,,Taniec kowbojski”, zostali przygotowani przez panie: Hannę Ostaszewską i Mirosławę Pruszyńską. 

Klasa 2 b integracyjna ze Szkoły Podstawowej nr 50, uczniowie zaprezentowali utwór pt. ,,Rodzinny portrecik”, zostali przygotowani przez panie: Katarzynę Sidorczuk i Irenę Rostkowską. 

     Uczniowie z Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Białymstoku zaprezentowali utwór pt. ,,Lipka”, zostali przygotowani przez panią Magdalenę Klimaszewską – Prokop. 

     Po zakończeniu zdalnego nauczania wszyscy uczestnicy i ich opiekunowie otrzymają upominki, dyplomy i podziękowania za udział w Festiwalu. 

     Organizatorzy składają najserdeczniejsze podziękowania nauczycielom i opiekunom
za zaangażowanie, przygotowanie uczniów i nagranie filmików. Jesteśmy pełni podziwu dla chęci udziału w tej nowej dla nas wszystkich formie Festiwalu. 

 

Film 1     I     Film 2     I     Film 3     I     Film 4

Koordynator ds. Integracji     
Iwona Górska 

 

     Dnia 21 października 2020r. chętni uczniowie klasy 6 ci wzięli udział w dodatkowych zajęciach techniczno – kulinarnych. Uczniowie poznali zasady higieny przygotowywania posiłków, a także bezpiecznego korzystania z kuchennych urządzeń elektrycznych. Pod czujnym okiem wychowawcy przygotowali smaczne i zdrowe kanapki oraz tosty. W wesołej i przyjaznej atmosferze wspólnie spożyli przygotowane przez siebie posiłki.

Wychowawca

Iwona Górska

GALERIA

 
 

Żywa lekcja historii

     Dnia 8 października 2018 r. klasy integracyjne 4a, 4 b i 4 c wzięły udział w ,,żywej lekcji historii” pt. ,,Niepodległa”. Zajęcia zostały przeprowadzone przez Bractwo Rycerskie KERIN. Uczniowie poprzez zabawę mogli poznać dzieje Polski, które doprowadziły do odzyskania niepodległości.

GALERIA

  Iwona Górska
Urszula Karpowicz
Bożena Łukaszewicz

 

Lekcja w terenie

     Dnia 11.10.2018r. klasa 4 c wzięła udział w praktycznej lekcji przyrody. Uczniowie pod okiem pani Ireny Sołowiej wyznaczali kierunki świata. Zajęciom w terenie towarzyszyła piękna, jesienna pogoda 
i miła atmosfera. Tak  przekazana wiedza z pewnością na długo zostanie w pamięci. 
Wych. Iwona Górska
 

Grupa O ai na spektaklu Teatru Conieco

     W dniu 27.11.2018r grupa 0 a integracyjna obejrzała spektakl przygotowany przez Teatr Conieco pt. ,, Nie tylko o brzydkim kaczątku".

     Spektakl składał się z czterech baśni Andersena, każda była zagrana w innej technice lalkowej: 

1. ,, Brzydkie Kaczątko"- marionetki sycylijskie, 

2. ,, Dzielny ołowiany żołnierz"- marionetki, przedmioty, 

3. ,, Księżniczka na ziarnku grochu"- lalki stolikowe, 

4. ,, Świniopas"- lalki planszowe.

     Wszystkie baśnie opowiadały o miłości lub jej braku, a także o tym, że nie liczy się wygląd 
i powierzchowne piękno, ale wnętrze, charakter i osobowość człowieka. Aktorzy poprzez właściwy dobór baśni, w bardzo przystępny dla dzieci sposób przypomnieli o prawdziwej hierarchii wartości, 
w której odruch szczerego serca zajmuje miejsce najwyższe. 

     Młodzi widzowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili spektakl i byli zachwyceni każdą zaprezentowaną baśnią. To przedstawienie było bardzo pouczające i z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. 

GALERIA

Wychowawczynie:
Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

 

Oa integracyjna w Białostockim Teatrze Lalek 

     W czwartek 29.11.2018r grupa O a integracyjna wybrała się na spektakl pt. ,, Straszna Piątka". Była to bajka o zwierzętach mniej milusińskich niż króliczek, miś czy też kotek... Była to bajka 
o zwierzakach, które los obdarzył mniejszym wdziękiem. Ropucha, Szczur, Nietoperz czy też Pająk – 
z pozoru straszne, z pozoru brzydkie pokazały naszym młodym widzom, że to właśnie pozory często mylą. Dzieci obejrzały piękną opowieść o przełamywaniu stereotypów i o tym, że każdy z nas jest na swój sposób piękny – musimy tylko to piękno w sobie odnaleźć. 

GALERIA

Wychowawczynie:
 Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

Wizyta pani dietetyk w oddziałach O ai, Ob 

     30 listopada 2018r. naszą grupę O ,,a" integracyjną i O ,,b" odwiedziła pani dietetyk- Magdalena Cienkus- Zaremba z Centrum Dietetycznego Natur House, która przeprowadziła 
z dziećmi pogadankę na temat zasad racjonalnego odżywiania. Pani Magda starała się przekonać dzieci do konieczności spożywania potraw, które niestety nie zawsze są lubiane przez przedszkolaków – surówek, kasz, warzyw, owoców, mleka itp., a ograniczenia niezdrowych przekąsek tj. słodycze, chipsy, czy też fast food'y. Wyjaśniła naszym przedszkolakom dlaczego zdrowe odżywianie jest ważne i jaki ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.

     Teraz dzieci doskonale już wiedzą, że żeby zdrowo rosnąć, rozwijać się i być pełnym sił i energii muszą przestrzegać właściwej diety, której podstawą są produkty zbożowe, warzywa, owoce, a także orzechy.

GALERIA

 

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska
Mirosława Pruszyńska

 

Dzień Pluszowego Misia w grupie O a integracyjnej

     Dnia 26.11.2018r dzieci z grupy Oai miały przyjemność świętowania wspólnie z rówieśnikami 
z grupy Ob oraz młodszymi koleżankami i kolegami z grupy 5-ciolatków Dnia Pluszowego Misia.

Wychowawczyni młodszej grupy, Pani Beatka serdecznie powitała zebrane dzieci i krótko przedstawiła im opowieść o historii święta. Następnie wszystkie dzieci zaprezentowały 
i przedstawiły swoje misie, a poszczególne grupy wyrecytowały wiersz oraz zaśpiewały piosenkę na cześć głównego bohatera dnia. Obchodom Święta Misia towarzyszyły liczne konkursy i radosne tańce 
z przytulankami.

Na koniec, miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Miś mój przyjaciel"- wychowawczynie grup wręczyły dzieciom biorącym udział w konkursie dyplomy oraz drobne upominki. Serdecznie gratulujemy dzieciom, których prace zostały wyróżnione, natomiast na szczególne brawa zasłużyły nagrodzone prace m.in. dzieci z naszej grupy: Zuzi Perkowskiej, Adama Klimowicza, Adama Kucejko, Małgosi Jarmocik, Oliwii Makarewicz i Pawła Łopieńskiego.

     W wyśmienitych nastrojach każda grupa wróciła do swoich sal aby skosztować małego poczęstunku przygotowanego specjalnie z okazji Święta Pluszowego Misia. To był bardzo radosny, miły i udany dzień :)

 

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska,
Mirosława Pruszyńska.

 

 

Dnia 07.02.2019r w oddziale przedszkolnym Oa integracyjnym zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka.

     Dzieci zaprezentowały zaproszonym gościom krótką część artystyczną przygotowaną pod okiem 
p. Ewy i p. Miry - recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły.  Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami, nie kryli wzruszenia podziwiając prezentacje swoich ,,skarbów”.  Na koniec uroczystości dzieci wręczyły babciom kwiaty wykonane techniką origami przez p. Jolantę Lul oraz dziadkom własnoręcznie wykonane zakładki do książki.  Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek, przygotowany przez rodziców. 

     To był naprawdę wyjątkowy dzień, pełen uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze babć i dziadków ukazały nam, jak ważne są takie spotkania 
i wspólnie spędzone chwile z wnukami.

GALERIA

Wychowawczynie:

Ewa Frankowska, 
Mirosława Pruszyńska.

 

Wycieczka na Mazury kl. 4 b, 4 c

     Dnia 20 maja 2019r. uczniowie klasy integracyjnych: 4 b, 4 c wybrali się na wycieczkę na Mazury. W Miasteczku Westernowym poznali warunki życia i obyczaje osadników amerykańskich  i Indian. Uczyli się strzelać z łuku do tarczy. Odwiedzili szeryfa oraz nauczyli się kowbojskiego tańca. Największą atrakcją wycieczki było zwiedzanie Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Uczniowie poznali środowisko żyjących tam zwierząt. Dowiedzieli się wielu ciekawostek na ich temat. Dużym przeżyciem było karmienie zwierząt. Zmęczeni, ale pełni pozytywnych wrażeń w świetnych humorach wróciliśmy do Białegostoku.

GALERIA

 

Wychowawczynie kl. 4b, 4c:

Bożena Łukaszewicz

Iwona Górska

 

Warsztaty ,,Kaleka czy COOL – awy?”

          Dnia 26 września 2019r. klasa 5 C wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez  wolontariuszy Fundacji TPSW - Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózka. Program  warsztatów nosi tytuł ,,Kaleka czy COOL – awy?”, a jego celem jest pokonywanie barier mentalnych między dziećmi sprawnymi, a osobami niepełnosprawnymi. Uczniowie dowiedzieli się wielu istotnych rzeczy na temat codziennego życia osób niepełnosprawnych. Mogli spróbować poruszać się z laską niewidomego, doświadczyli jakie bariery napotykają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Wcielając się 
w role osoby niepełnosprawnej i jego asystenta, uczniowie uczyli się wzajemnego porozumiewania się, odczytywania potrzeb oraz pokonywania barier architektonicznych. Ogromne wrażenie na uczniach zrobił pies -Spajk Wiktor, który na co dzień jest asystentem osoby niepełnosprawnej. Podczas spotkania można było obejrzeć pokaz jego pomocy w wykonywaniu prostych codziennych czynności.

     Była to ważna lekcja empatii, wrażliwości i tolerancji.

GALERIA

Wychowawczyni kl. 5 C

Iwona Górska

 

 

„Dobre maniery mamy, bo savoir - vivre znamy”

     "Dla mnie dobre maniery, odpowiednie zachowanie to absolutna podstawa. Nie da się niczego 
w życiu osiągnąć bez dobrych manier. Musisz umieć obchodzić się z ludźmi”.

     W roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020 pani Elżbieta Baczewska i pani Bożena Puchalska prowadzą innowację pedagogiczną z uczniami klasy II a i III a integracyjnej pt.:  „Dobre maniery mamy, bo savoir - vivre znamy”. Założeniem innowacji pedagogicznej jest rozwijanie u dzieci kultury osobistej, kształcenie zachowań zgodnie z przyjętymi normami, wykształcenie u nich samodzielności i odpowiedzialności. To dobre wychowanie czyni z dzieci ludzi kulturalnych, budzących sympatię i szacunek, a kultura osobista i dobre maniery są to cechy, które ułatwiają życie.

     Dobre wychowanie, czyli nienaganne formy, życzliwość dla ludzi,  uprzejmość, tolerancja, opanowanie emocji powinny być nawykami zakorzenionymi i wpajanymi od dzieciństwa. Warto znać 
i przestrzegać zasad dobrego wychowania. Są one podstawą właściwych relacji międzyludzkich 
w codziennym życiu.

     Wykorzystujemy podczas zajęć metody aktywizujące ze szczególnym uwzględnieniem metody 6 kapeluszy opracowanej przez Edwarda de Bono. Dzięki sześciu kapeluszom możemy zmienić dyskusję ze zwykłego argumentowania i bronienia racji, w dyskusję bardziej konstruktywną.

     Nauka dobrych manier to inwestycja w przyszłość dziecka. Uczenie dzieci zasad savoir - vivre sprawi, że w przyszłości będą pozytywnie oceniane przez innych, lepiej postrzegane i łatwiej im będzie nawiązać znajomości i przyjaźni. 

  

Tekst:

                                                                                   Elżbieta Baczewska

Bożena Puchalska